אילוף כלבים למשמעת

אילוף כלבים למשמעת

אילוף כלבים למשמעתמהו בעצם אילוף כלבים? אנשים רבים מקשרים, ובצדק, בין אילוף כלבים לבין המשמעת של הכלב. אולם כדי להבין באמת את הקשר, ומהו בכלל אילוף כלבים, נחזור קצת אל המקורות הקדמוניים של הכלב שלנו – הלא הוא הזאב. זאבים הם חיות שרגילות לחיות בלהקה. אילוף כלבים, אגב, לא מנטרל את היסוד הקהילתי הזה אצל הכלב, אלא מנצל אותו. אצל הזאבים המבנה הקהילתי הוא חשוב מאד – המבנה הקהילתי מכתיב את ההיררכיה בלהקה – מי השליט, מי מקורב אל השליט ומי מרוחק ממנו. אצל הכלב, האינסטינקט הקהילתי הזה קיים בו מיום היוולדו, ועד מותו בעצם. הכלב לא רואה את עצמו כמנותק מבעליו – הוא רואה אותו כחלק מלהקה שלו, ולכן אילוף כלבים משתמש ביצר הזה, לא מדכא אותו, וכך יוצר משמעת. איך זה קורה?

 

כלל מס 1 לאילוף כלבים למשמעתהבעלים הוא השליט

בתהליך של אילוף כלבים, הרעיון של יצירת משמעת עובר בכך, שהכלב מבין כי הבעלים שלו הם למעשה השליטים של הלהקה שבה הוא חבר. בתהליך התקשורת שלכם מול הכלב קיימים שני סוגי תקשורת: תקשורת אמצעית ותקשורת בלתי אמצעית. תקשורת בלתי אמצעית היא כל מחווה ישירה שאתם עושים כלפי הכלב שלכם – לדוגמא ליטוף או מתן פרס מסוים. לעומת זאת, תקשורת בלתי אמצעית היא האילוף לכשעצמו – מתן פקודות מסוימות, אשר הכלב צריך להגיב להן.

דרך צורה זו של אילוף כלבים אתם מחדירים בכלב שלכם את רעיון המשמעת, על כל גווניה. בין השאר אילוף כלבים מתמקד לא רק בפקודות פשוטות, אלא גם שם דגש חזק מאד על הסוציאליזציה של הכלב. כלומר – איך הכלב מגיב ליצורים הסובבים אותו, יהיו אלה בני אדם או בעלי חיים אחרים, אותם בעצם הכלב תופס כ"מחוץ ללהקה".

כידוע, זאבים מלהקות שונות נוטים להתקוטט, וגם כלב שלא עבר אילוף כלבים עלול לראות בבעלי חיים אחרים, או בבני אדם אחרים כגורמים עוינים ללהקה שלו – ולו עצמו. אילוף כלבים מתמקד מאד בהרגעת האינסטינקט הזה אצל הכלב, שיכול לרוב להתבטא בשת צורות שנראות הפוכות – תוקפנות מחד, ופחדנות מאידך, אך המקור שלהן הוא דומה – החשש של הכלב מכל מי שמחוץ ללהקה שלו.

איך מתבצע אילוף כלבים למשמעת?

התהליך של  אילוף כלבים למשמעת הוא לא פשוט כל כך. יש כלבים מגזעים שונים, שצריכים להתרגל אל צורות מחיה שונות. לא תמיד צורת אילוף של כלב אחד דומה לזו של כלב אחר. חשוב מאד לפנות אל מאמן מקצועי, שיבצע אילוף כלבים כמו שצריך לכלב שלנו, בין השאר גם בהתאם לגילו, לרמתו ההתפתחותית, ולרמת המשמעת הבסיסית שקיימת אצלו – יש כלבים שיותר קל לבצע להם אילוף כלבים, ויש כאלה שהתהליך קשה יותר עבורם.בשלבים בהם הכלב ממושמע יותר, ניתן לבצע לו גם אילוף כלבים מתקדם יותר, שהופך אותו לממושמע אף יותר. אילוף כלבים זה מתמקד בין השאר בתפקוד ללא רצועה, בתגובה לחתולים, תגובה לאוכל שנמצא רחוק ממנו וכיו"ב.

אם אתם רוצים להגביר את רמת המשמעת של הכלב שלכם, ורוצים להתאימו לסביבה שבה הוא נמצא – פנו אל רואי, מאלף כלבים באזור חיפה והצפון, והוא יבצע עבורכם אילוף כלבים מקצועי תוך הקשבה לצרכי הכלב ואופיו.