חינוך גורים

חינוך גורים בחיפה והצפון

חינוך גוריםחינוך גורים של כלבים שונה מאד מאילוף של כלב בוגר יותר. ממספר בחינות הוא קל יותר אבל מבחינות אחרות הוא מורכב יותר. על מנת לבצע חינוך גורים מוצלח, צריך להבין כמה דברים על כלבים, ובפרט על גורי כלבים. בטבע, גורים חיים עם אמם עד גיל 8 חודשים, ועד גיל זה הם פשוט לא מתנתקים ממנה והולכים אחריה לכל מקום. מדע זה מידע חשוב? כי במקרים רבים, צריך לבצע חינוך גורים לכלב מבוית, שהופרד מאמו כבר בגיל חודש או חודשיים – דבר שבהחלט לא רגיל עבור גור, ולא נקלט אצלו באופן טבעי, למרות שכלב הוא חיה מבויתת כבר מאות שנים. המרכיב העיקרי של חינוך גורים הוא לתת לגור ביטחון, לגרום לו להרגיש שהבעלים שלו הם גם חלק מהלהקה שלו, אבל עדיין להבין את מקומו ומעמדו, וכיצד עליו להתנהג בסביבה שבה הוא חי.

ממה חינוך גורים מתחיל?

לרוב, נהוג להתחיל חינוך גורים מלימוד עשיית הצרכים, משום שמדובר במרכיב מאד בסיסי שהגור מבצע כבר בימיו הראשונים, וגם אי הנעימות הכרוכה בו לבעלי הכלב – ברורה. לרוב, עד שהגור בן חודשיים אין טעם להתחיל ללמד אותו איך לבצע עשיית צרכים. לאחר מכן אפשר להתחיל איתו בצעדים שונים כמו להובילו למתחם סגור בבית, ולאחר מכן לגרום לו להבין את משמעות הטיול לעשיית צרכים.

החלק הבא של חינוך גורים הוא לגרום לגור להתרגל למצב שבו הוא נשאר לבד בבית. בטבע, מצב בו בעל חיים בלהקה נשאר לבד – משמעותו, שהלהקה שלו נטשה אותו לרעוב למוות, בפרט גור. לכן, חינוך גורים צריך לתת לגור את ההרגשה שגם אם הלכתם, לא מדובר בנטישה – אלא בעזיבה זמנית בלבד, שבסופה תחזרו.

בשלבים הבאים של חינוך גורים, חושפים את הגור למספר רב מאד של גירויים. המטרה של חינוך גורים בשלב הזה היא לגרום לכלב להבין, שלמרות שהוא חי בסביבה מלאת גירויים, הוא לא צריך תמיד להגיב אליהם, להימשך אליהם או לפחד מהם. במקרים רבים, בשלב הזה של חינוך גורים תוציאו את הגור החוצה לרחוב, עדיף לרחוב הומה וסואן, ותלמדו אותו את המשמעות של לא להגיב לכל גירוי.

איך כדאי לבצע חינוך גורים?

כאמור, מצד אחד חינוך גורים יכול להיות פשוט יותר – הסיבה לכך שכמאמר הפתגם הידוע "אי אפשר ללמד כלב זקן טריקים חדשים" – כלומר, כשהגור עוד קטן וצעיר, ניתן הרבה יותר בקלות להשפיע על התנהגותו, ולכן חינוך גורים יכול להקיף את כל תחומי החיים של הגור, שיעזרו לו ככלב בוגר בעתיד. מצד שני, חינוך גורים הוא גם לא פשוט כל כך, כי בתחילה הגור הוא עדיין תלותי מאד, ובהמשך הוא נמרץ מאד, וכגור, באופן טבעי, לפעמים אנחנו לא יודעים איך להגיב להתנהגות שלו.

לכן, אם אתם גרים באזור הצפון, ומחפשים חינוך גורים טוב ומקצועי, פנו אל רואי, מאלף כלבים מקצועי בחיפה והסביבה, שיבצע חינוך גורים עבור הגור שלכם ביעילות, במסירות ובמקצועיות.